20.12.2017 21:57

Okresní kolo v šachu družstev základních a středních škol

Okresní kolo v šachu  družstev základních a středních škol

 

Dne 14. prosince se v DDM v Třebíči konalo okresní kolo škol v šachu čtyřčlenných družstev. Hrálo se ve třech kategoriích - mladší 1.-5. třída, starší 6.-9. třída a žáci středních škol.  V kategorii mladších se celkem zúčastnilo 6 družstev, stejně tak tomu bylo i v kategorii starších a čtyři družstva byla v kategorii středních škol.  Hrálo se tempem 2x15 minut. Kategorie mladších a starších systémem každý s každým a kategorie středních škol pro menší počet družstev každý s každým 2 krát. 

Z náměšťských škol se zúčastnilo jen družstvo mladších žáků ze základní školy Komenského. Na základní školu Komenského chodí velmi silné jádro hráčů šachového oddílu TJ+DDM Náměšť. V letošním roce se navíc sešlo, že 3 hráči jsou v posledním 5. ročníku mladších a jeden ve třetím. Turnaje se zúčastnil Jakub Zezula, Dominik Houška a Matěj Zezula a tato trojice tradičních hráčů za šachový oddíl byla doplněna Markem Kijonkou, který je také členem TJ+DDM Náměšť. Markovo sportovní srdíčko a hlavně povinnosti k brněnské Kometě, za kterou hraje hokej, plus časová náročnost a kolize termínů hokejových a šachových akcí mu nedává možnost více trénovat a účastnit se šachových turnajů i za šachový oddíl. Snad se situace v budoucnu zlepší a Marek bude více hrát šachy i za oddíl, protože se jedná o velmi slibného a nadějného hráče.

Naši hráči vzhledem ke svým zkušenostem a síle soupeřů, kteří většinou šachy hrají krátce a jen při škole, kde projekt šachy do škol se teprve rozjíždí, patřili k favoritům. Po zhlédnutí startovní listiny bylo více než patrné, že výkonnostní převahu máme na všech čtyřech šachovnicích. Naši hráči se do soupeřů zakousli hned od začátku. První kolo bylo provázeno velkou nervozitou z vědomí, že jsou favorité a projevilo se to nepříliš pěknou nervózní hrou, ale kluci se postupně uklidnili a soupeře přehráli na všech šachovnicích. První kolo skončilo 4:0 pro nás. Po prvním kole, kdy se kluci uklidnili a i přes složitost hry, kdy čelili neobvyklým a nestandardním tahům soupeře, si vedli spolehlivě a soupeře přehrávali. Po třech kolech partií, kdy kluci vše vyhráli a měli skóre 12:0, si dali již za cíl v tomto turnaji neztratit ani bod. Cítili, že přeci jen jsou výkonnostně výš a jedině zisk plného počtu 20 bodů by byl adekvátní k jejich výkonnosti. Klukům se tento cíl povedl a v turnaji zvítězili s jasným výsledkem dvaceti vyhraných partií z dvaceti možných. Kluci tak postoupili z prvního místa do krajského kola, které se uskuteční začátkem roku 2018 v Jihlavě. Přemýšleli jsme, zda nepřihlásit kluky do kategorie starších, kde by měli těžší soupeře, ale krajské kolo již bude obsazeno silnějšími soupeři, kteří také mají šachové zkušenosti. Bude se síla našeho družstva hodit. Pevně věřím, že  se klukům podaří uspět a postoupit i z krajského kola  na celostátní kolo. Přejeme jim mnoho štěstí ve hře a věřím, že se na republiku podíváme.

Jan Zezula

Další foto

Tisknout


Kalendář akcí

Únor 2024
Po Út St Čt So Ne
      1
  • Pololetní prázdniny
2
3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
12
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
13
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
14
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
15
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
16
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
17
  • Jarní prázdniny (12 - 18)
18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

« Leden 2024 Březen 2024 »Co děláme jinak než ostatní


Dále Vás může zajímat

                                              

                     

© 2024, Základní škola Náměšť nad Oslavou – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing