01.11.2017 22:17

Beseda s legionářem

 Na letošní léto připadlo jedno významné výročí - uplynulo přesně sto let od chvíle, kdy se na západní Ukrajině, nedaleko malé vesničky Zborov, úspěšně zapojili do bojů 1. světové války českoslovenští legionáři v Rusku. A přestože mnozí Náměšťáci mají adresu na stejnojmenné ulici, málokdo ví, o co vlastně tehdy šlo. Proto jsme uvítali příležitost, kterou pro nás připravilo městské kulturní středisko, a pobesedovali s panem Petrem Tolarem z České obce legionářské.

Prvně nás překvapil svým mládím, ale na to je prý zvyklý - žáci si prý vždy představují legionáře jako vysloužilého veterána - ale pak začal vyprávět o vzniku legií nejen v Rusku, ale i ve Francii a Itálii. Zajímavé bylo, že při svém vystoupení byl oblečený v legionářské uniformě, kterou oblékali vojáci právě na východní frontě. Své vyprávění doplňoval množstvím obrazových materiálů, dokumentujících válečnou situaci od počátku vzniku zahraničních jednotek v srpnu 1914 až po návrat legionářů z Ruska v listopadu 1920 po neuvěřitelné anabázi kolem celého světa. Také jsme si mohli osahat některé z předmětů denní potřeby našich vojáků, které pan Tolar přinesl, například beranici nebo nábojové pásy.

Po poutavém vyprávění jsme si mohli udělat aspoň malou představu, jakými strádáními procházeli vojáci na frontě - horkem, mrazem, hladem, nemocemi a všudypřítomnou smrtí, ale také to, že prožívali neuvěřitelnou sounáležitost se svými spolubojovníky , pro které kamarádství a bratrství nebyly jen prázdnými pojmy ale závazkem na celý život. A také že i v této době se dokázali bavit a žít. A přitom stále mysleli na vzdálenou domovinu, která se tolik změnila od doby, kdy ji opustili. 
Jk


Beseda s legionářem očima žáků


Ve středu 4. 10. 2017 za námi na poslední dvě hodiny přišel velice zajímavý host. Byl to legionář. To se nám velmi líbilo, protože parádní legionářská uniforma skvěle podtrhla obsah jeho přednášky. Poněvadž se blíží 100. výročí vzniku Československé republiky, což by se nemohlo uskutečnit bez pomoci mnoha československých legionářů, povídal nám pán o různých druzích legionářů a o jejich životě. Dozvěděli jsme se, že legionáři sloužili v italské, francouzské a ruské armádě. Přednáška byla velice interesantní. Tím, že nám pán dal brožurky, kde je stručně popsáno to nejdůležitější o legionářích, můžeme se vzdělávat i doma. Myslím si, že některé informace se budou hodit zejména do hodin dějepisu. Doufám, že nějakou podobnou zajímavě propracovanou přednášku ještě budu moci vyslechnout.
-KB-

Tisknout


Kalendář akcí

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
23
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
24
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
25
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
26
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
27
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
28
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
29
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
30
  • Vánoční prázdniny (23 - 02)
31

« Listopad 2023 Leden 2024 »Co děláme jinak než ostatní


Dále Vás může zajímat

                                              

                     

© 2023, Základní škola Náměšť nad Oslavou – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing