ZaS - projekt Individualizace

Program Začít spolu

Asi rok ho na naší škole realizují paní učitelky na 1.stupni. Předcházelo mu jejich podrobné školení během letní prázdnin na tzv. Letní škole v Litomyšli a také léta pedagogické praxe s metodami, které děti výrazně motivují k aktivitě, k zájmu o výuku a tím také k mnohem lepším výsledkům.
Hlavní myšlenkou tohoto programu je propojení předmětů do tzv. center aktivit tak, aby dítě mělo z učení větší radost, aby vidělo víc souvislostí. Zatímco do velké přestávky se děti učí dle běžného rozvrhu, tak po přestávce pracují na jednom společném tématu, např. svět zvířat. Formou práce v různých skupinkách se k tomuto tématu vztahuje např. centrum Matematiky, Čtenářské centrum, Ateliér, centrum Věda a objevy. Na konci dne děti hodnotí svoji práci, dávají rady ostatním pro další den. V centrech se děti během 1 – 2 týdnů vystřídají. Letošní prvňáčci už si tvoří zápisky např. o zvířatech, umí napsat svoje myšlenky atd.
Jiným příkladem je třeba téma podzim. V centru Věda a objevy zkoumají děti třeba podzimní plodiny, třídí ovoce a zeleninu, dělají salát, pracují s encyklopediemi, s PC programy, v centru Ateliér malují něco k podzimu, vyrábí si větrník atd, matematici počítají slovní úlohy o podzimu, čtenáři čtou články, dělají křížovky, píší o podzimu. Často též děti hrají divadélko. Platí pravidlo, že u jednoho stolečku je těžší úkol a učitelka se může věnovat právě těmto dětem. Někdy jedna skupina může pracovat s PC nebo s interaktivní tabulí, nebo drahými pomůckami, které nejsou pro všechny děti. Dělení dětí umožňuje zadávat některým dětem jednodušší úkoly a naopak nadaným dávat práci těžší.
S vyššími ročníky (4., 5.) ubývá hravých metod a přibývá zkoumání, práce s informacemi z mnoha zdrojů jako jsou časopisy, encyklopedie, mapy, grafy, internet. Témata jsou pak Evropa, kraje ČR, dějiny, člověk, vesmír, vynálezy a technika, podnebné pásy atd. Často méně úspěšné dítě v M, ČJ vyniká právě v „objevech“ nebo ateliéru a je šťastné.
Mgr. Hana Rousková

Naše město - 3.tř.
Učíme se spolupráci - 1.tř.
Začít spolu - 4.tř.
Vánoce - 3.tř.
Živá příroda - 3.tř.

Červen 2019
  • Pedagogická rada
  • Zámek patří dětem (18 - 23)
  • Filmové představení ALADIN 2. - 8. tř.
  • Zámek patří dětem (18 - 23)
  • Poznávací výšlapy do okolí Náměště (24 - 25)
  • Slavnostní vyřazení deváťáků
  • Poznávací výšlapy do okolí Náměště (24 - 25)
  • Vysvědčení - konec šk. roku
  • Ocenění žáků na radnici
  • Ředitelské volno z důvodu stavebních prací (27 - 28)
  • Ředitelské volno z důvodu stavebních prací (27 - 28)

« Květen 2019 Červenec 2019 »

Provoz školy během prázdnin

24. 06. 2019
Z důvodu rekonstrukce školy je škola v době letních prázdnin uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonech. Případnou schůzku si, prosím, domluvte předem telefonicky.