25.05.2016 12:53

Výlet do Terezína

Na počátku května se osmáci a deváťáci vydali na exkurzi do Terezína a Lidic, abychom si připomněli, jak snadno může být ohroženo naše právo na důstojný život. Je totiž velký rozdíl číst si o tom v učebnici či vidět příběhy v televizi a na druhé straně se osobně procházet místy, kde lidé žili a umírali v nepředstavitelných podmínkách. A přesto vězni neztráceli důstojnost a naději, přestože je o ně chtěli nacisté připravit. Přes slunečný den na nás zejména věznice v Malé pevnosti působila depresivně malými studenými kobkami, neskutečnými hygienickými podmínkami, samotkami atd. A to jsme mohli svobodně pevnost opustit. V Památníku ghetta ve Velké pevnosti jsme kromě autentických předmětů patřících Židům, kteří ghettem za války prošli, kromě mnoha informačních panelů, výpovědí přeživších a nekonečných seznamů obětí od malých dětí po starce, které hustě pokrývaly několik zdí, jsme ještě na závěr zhlédli část dokumentu, který byl natočen v ghettu za války jako propagandistický film ukazující ghetto jako fungující město plné spokojených lidí. Dokument byl průběžně doplňován informacemi, které vše uváděly na pravou míru.

Stejně tak se nepovedl záměr nacistů vyhladit z map i myslí lidí obec Lidice. Důkladnost, s níž se do práce pustili, by byla obdivuhodná, kdyby nebyla namířena proti nevinným lidem, jejichž jediným proviněním bylo, že posloužili jako zastrašující nástroj msty říšského protektora K. H. Franka. Při procházení pietního místa v Lidicích na nás asi nejvíce zapůsobilo sousoší lidických dětí, které se už nikdy nevrátily domů, a zajímavý osud lidické hrušně, která jako jediná přežila terénní úpravy po vypálení obce.                                          -jk-

Tisknout


Kalendář akcí

Duben 2019
Po Út St Čt So Ne
6 7
 • Divadlo Koněšín - 1. st.
8
9
 • Pedagogická rada
10
 • Konzultace ve třech (11 - 12)
11
12
13 14
 • Konzultace ve třech (15 - 17)
15
 • Dny kosmonautiky - 4. - 9. třída
 • Konzultace ve třech (15 - 17)
16
 • Dny kosmonautiky - 1. - 3. třída
 • Den Země - ČISTÁ VYSOČINA
 • Konzultace ve třech (15 - 17)
17
 • Velikonoční prázdniny
18
 • Státní svátek
19
20 21
 • Pondělí velikonoční
22
 • Družební pobyt žáků v Medzilaborcích (23 - 26)
23
 • Družební pobyt žáků v Medzilaborcích (23 - 26)
24
 • Družební pobyt žáků v Medzilaborcích (23 - 26)
25
 • Družební pobyt žáků v Medzilaborcích (23 - 26)
26
27 28
29 30          

« Březen 2019 Květen 2019 »Co děláme jinak než ostatní


Dále Vás může zajímat

                                                                                                                               esfeuMinisterstvo školstvíOPkalibro                  aisis         

© 2019, Základní škola Náměšť nad Oslavou – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing