23.05.2022 12:48

Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad v roce 2022 se bude konat 11. a 12. června

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

V České republice se v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu poprvé otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. Do projektu zapojujeme i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem koncipovaným pro tuto ojedinělou akci. Rádi bychom v tento víkend prezentovali veřejnosti význam vegetace a posílili její postavení ve společnosti. Obvyklá forma je komentovaná prohlídka o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku, doplněná dalším programem.

Chceme zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech. prezentovat obor veřejnosti. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

V akci jsou vítány všechny zahrady a parky v České republice, které mohou nabídnout něco zajímavého např. historický význam, ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či zajímavým příběhem. Do akce se mohou zapojit i jiné zajímavé a významné plochy zeleně - ovocné sady, náměstí, historické hřbitovy, kláštery, arboreta či botanické zahrady. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky.

Naše škola je držitelem plakety „Přírodní zahrada“. Po vzniku cyklostezky prošla zahrada velkou proměnou, stále je na ní co vylepšovat. Víkend otevřených zahrad je pro nás inspirací. Učíme se zatím od jiných škol, organizací i ze soukromých zahrad. Letos chceme ještě pořídit kompostér, rozšířit zahradní posezení pro děti, pracovat na školní louce.

V příštím roce 2023 bychom se chtěli přihlásit do této akce jako zahrada, která nabídne inspiraci druhým. Máme představu, že v zahradě budou během „víkendu otevřených zahrad“ provázet děti, nabídnou návštěvníkům malé pohoštění, povypráví o vzniku zahrady i výtvarných prací v zahradě atd.

Zahrady v našem okolí, které můžete navštívit letos:

Morkusovic zahrada – Stařeč

Rozmarýnek – Petráveč

Lipka - Brno

Školní zahrada: ZŠ Domamil

Více informací naleznete na www.vikendotevrenychzahrad.cz

« Březen 2024 Květen 2024 »