22.09.2015 20:45

Příběhy války

V letošním roce jsme oslavili 70. výročí ukončení II. světové války. V hodinách občanské výchovy se žáci seznámili s internetovými stránkami „Příběhy 20. století“. Pročetli si zde mnoho příběhů a prohlédli fotografie hrdinů, kterých se příběh týkal.

Poté začali žáci pátrat po zajímavých příbězích z období války ve svých rodinách. Z některých žáků se tak stali zvědaví, někdy také neúnavní reportéři, kteří pokládali otázky svým babičkám, dědečkům a ostatním příbuzným, kteří zažili období války. Někteří měli štěstí a zaznamenali opravdu velmi podrobná vyprávění o tom, jaké příběhy lidé prožili, jak vypadala válka ve městě či vesnici, kde v průběhu války bydleli, jak probíhal konec války apod. Někomu vyprávěli rodiče příběhy svých rodičů. Když si vyslechli vyprávění, pustili se do psaní.

Někteří žáci však neměli k dispozici žádné příběhy ze své rodiny, tudíž se zabývali detailnějším zkoumáním příběhů z 20. století. Příběh, který je zaujal, pak převyprávěli vlastními slovy ostatním. Ze všech příběhů, vlastních i převyprávěných, žáci ve škole udělali výstavu.

Ve spolupráci s vedením města byly příběhy také natisknuty na nástěnné panely. Osudové příběhy, které přináší poutavé vyprávění o silných zážitcích z velmi těžkého období války, si tak budou moci připomínat nejen další žáci, ale i ostatní lidé.

V souvislosti s výročím byla vyhlášena soutěž „Dějiny a paměť školních dětí“. Osobní záštitu poskytla ing. Jana Fialová, radní pro školství, mládež a tělovýchovu Kraje Vysočina; Rada seniorů Kraje Vysočina a mediální spolupráci Územní sdružení Syndikátu novinářů Vysočina, p. s., SNČR. Soutěž byla vyhlášena ve třech kategoriích (výtvarná, slohová, dokumentační). Žáci se zapojili se svými příběhy do slohové kategorie. V této soutěži měli žáci velký úspěch. Počet jejich prací měl v soutěži největší zastoupení z více jak dvou set škol v Kraji Vysočina.

Dne 10. září na naší škole proběhlo za přímé účasti organizátorů vyhodnocení soutěže. Celé akce se zúčastnil také pan místostarosta Jan Kotačka. K velké radosti všech přijala pozvání také paní Stloukalová a paní Matoušková, jejichž osobní vyprávění vedlo rovněž k vzniku poutavých a zajímavých prací.

Žáci byli oceněni pamětními listy a drobnými upomínkovými předměty. Příběh, který odbornou porotu nejvíce zaujal, napsala Aneta Kryštofová z 9. třídy.
Kromě pamětního listu a upomínkových předmětů jí byl na památku věnován obraz.

Další  foto

• Velikonoční prázdniny