Angličtina

Vážení rodiče,

přikládám anglicko-český slovníček k učebnici Sail Away 1, abyste mohli pomáhat svým dětem s domácí přípravou. Zároveň Vás prosím o kontrolu zápisu ve slovníčcích dětí, protože některé zápisy mohou být opravdu nečitelné. Slovíčka jsou v jednotlivých lekcích (units) řazena v abecedním pořadí po jednotlivých hodinách (L).Nebudeme psát všechna slovíčka ze seznamu - výjimečně se ale může objevit ve slovníčku i jiné slovo. Pro zjednodušení jsou v přepisu výslovnosti použita ekvivalentní česká písmena, kromě několika speciálních znaků, které nelze nahradit, a proto jsou pro porozumění vysvětleny níže. Pokud by byly nějaké nejasnosti či dotazy, můžete se obrátit přímo na mne  () nebo na třídní učitelku.

Základní fonetické znaky a jejich výslovnost

[:]

dvojtečka označuje délku hlásky, místo čárky nad samohláskou

[æ]

tzv „široké e“, otevřeme ústa jako při výslovnosti českého „a“, ale vyslovíme „e“. Je vždy pod přízvukem: Alica [ælis]

[ə]

[ɜː]

nepřízvučná hláska podobná té, kterou v češtině vyslovíme při samostatné výslovnosti „b“, „t“, tj. [bə], [tə]: teacher [ti:čə]

vyslovuje stejně jako dlouhé [ə], ale nosověji - temněji (špička jazyka směřuje dozadu)

[w]

zaokrouhlíme rty jako při zvuku „o“, ale vyslovíme „v“: one [wan]

[ŋ]

nosová hláska jako u českého „sklenka, banka“, v angličtině před „k“ a „g“, které se obvykle nevysloví: morning [mo:niŋ]

[θ]

neznělé „th“ – špička jazyka se lehce dotkne horních zubů a vysloví se „s“: three [θri:]

[ð]

znělé „th“ – špička jazyka je u kořene horních zubů a vyslovíme „dz“: this [ðis]

[t]  [k]  [p]

na začátku slova se vyslovují s přídechem (náznakem vyslovíme ch)

[i]

nezměkčuje předcházející hlásku: twenty [twenti]  – vyslovíme tvrdě

Květen 2018

• Státní svátek
  • Ředitelské volno
  • Státní svátek
  • Miniškolička
  • Praha - exkurze 4. tříd
  • Dopravní soutěž BESIP
  • Miniškolička
  • Škola v přírodě - 2. a 4.A (21 - 25)

« Duben 2018 Červen 2018 »

Zahradní slavnost

23. 05. 2018
Dovolujeme si pozvat všechny příznivce naší školy na Zahradní slavnost, která se uskuteční v pátek 1.6.2018.