09.12.2016 06:29

Jeden svět na školách

Jeden svět na školách


28. listopadu proběhla beseda s pamětníky doby před 70 lety, která byla součástí celorepublikové akce Jeden svět na školách. Letos se konal již 12. ročník a zúčastnilo se ho přes 24 000 žáků, mezi nimiž jsme byli i my.

Na besedu jsme pozvali náměšťského rodáka pana Ladislava Hanáka, r. 1936, který zavzpomínal nejen na svá školní léta. Pro mnohé z nás bylo třeba překvapením, že naše škola Komenského byla určena pouze starším žákům, tzv. měšťanka, zatímco národka putovala po různých objektech celého města, včetně restaurace u Cafourků, vyučovalo se i na faře atd. Také přístup učitelů se podstatně lišil od dnešního - jak říkal pan Hanák, jejich paní učitelka Filoména Lakomá, na kterou dodnes vzpomínají všichni její žáci, nešla pro ránu daleko (pokud si to někdo zasloužil), ale uměla i pochválit.

Samostatnou kapitolu pak tvořily vzpomínky věnované pobytu Němců za 2. sv. války v našem městě. A také jak se jako děti museli učit chodit vpravo, jak partyzáni zaútočili na faru, připomněl vykolejení vojenského vlaku u železničního mostu a  také osvobození města ruskými vojáky. Vzpomínání pana Hanáka bylo doplněno mnoha dobovými fotografie, které si pro nás připravil pan Vladimír Šufajzl.  Vidět náměšťské ulice vyzdobené vlajkami s hákovými kříži bylo stejně šokující jako fotografie města zahaleného v kouři po leteckém náletu. Zajímavé bylo i srovnání, jak vypadala Náměšť tehdy a dnes – některé části se totiž nezměnily vůbec, zatímco u jiných těžko tušit, kde to vlastně je foceno.
 

Jeden svět na školách

Tisknout


Kalendář akcí

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 19 20 21 22 23
24 25 26 27
  • Konec 2. pololetí - vysvědčení
28
  • Hlavní prázdniny (29 - 01)
29
  • Hlavní prázdniny (29 - 01)
30

« Květen 2024 Červenec 2024 »Co děláme jinak než ostatní


Dále Vás může zajímat

                                              

                     

© 2024, Základní škola Náměšť nad Oslavou – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing