Připomínky a dotazy rodičů

Objasnění připomínek a dotazů rodičů při schůzce SRPŠ dne 29.4.2012

Obecně lze říci, že se schůzek zúčastnilo velmi málo rodičů, obzvláště účast rodičů z druhého stupně byla hodně slabá. V budoucnu tedy uděláme v jarních měsících schůzku pro všechny třídy druhého stupně společně a zúčastní se jí všichni třídní učitelé. Naopak schůzky důvěrníků se všemi učiteli se účastnili téměř všichni zástupci tříd. Děkujeme jim.

Na nejdůležitější připomínky rodičů ve třídách odpovídáme i prostřednictvím webu:

a) 1.třída

Rodiče připomínkovali chování dětí v šatnách, schovávání věcí, házení do jiných šaten

b) 8. A

Výskyt vší a řešení

Ochota rodičů pomáhat při rekultivaci zahrady

c) 8.B

Nespokojenost jedné maminky s žákovskou knížkou, především se sebehodnocením, dále uvádí nepřehlednost a navrhuje anonymní dotazník k ŽK.

Prosba jednoho tatínka o zadávání akcí na web s větším předstihem, aby si mohli rodiče zařídit volný čas a také poděkování za zveřejňování Dú na webu

Ada)

Chování dětí v šatně sebou nese určité nešvary a to někdy i opakovaně. Dozor učitelů sahá od šaten až k tělocvičně a družině, vše se neuhlídá, ale na šatny se zaměřujeme. Většina úmyslně schovaných věcí se dříve nebo později našla, ale zlomyslnosti jsou nepříjemné. Nedostatek financí od zřizovatele bohužel zatím neumožňuje přejít na skříňkový systém, kde by každé dítě mělo svoji zamčenou skříňku. Některé školy při opakovaném ztrácení bačkor doporučují dětem nosit bačkory v aktovce domů. I takto lze postupovat.

Učitelům připomenuto dbát na zamčení šatny ráno v 8.00 – poslat třídní službu a po skončení vyučování.

Adb)

Vyskytnou – li se vši ve větší míře, postupujeme v souladu s návrhem hygienické stanice na stanovení jednoho dne, kdy si všichni žáci školy mají doma umýt vlasy i preventivně speciálním šamponem. Za 10 dnů se mytí speciálním přípravkem musí opakovat znovu u všech dětí naší školy.

Pokud učitel zjistí výskyt vší, volá rodičům a prosíme o okamžité vyzvednutí si dítěte ze školy, aby se zabránilo šíření. Nezlobte se za tento postup, ale je to nutné. Výskyt vší není ze špíny a není třeba se za to stydět, bohužel je to jev, který se mezi dětmi vyskytuje poměrně často. Doma je nutno nejen dítěti umýt vlasy, ale vyprat ručníky, čepice, povlečení atd.

Velmi děkujeme za nabídku rodičů, že byste pomohli s úpravou zahrady. Projekt byl předložen a uvidíme, jak dopadneme s financemi. Opravdu ale potěší, že i rodiče se chtějí podílet na školních záležitostech!!!

Ad c)

Připomínku k nepřehlednosti ŽK jsme již dříve vzali za své a řešili. Nyní je známka do měsíčního plánu učiva zapisována ve tvaru datum / známka a podpis učitele.

V dubnu proběhne kontrola ŽK a zhodnocení přehlednosti. V tomto směru se snažíme přehlednost zlepšovat.

Co se týká sebehodnocení, tak odborníkem na vzdělávání jsme my učitelé a snažíme se vám vysvětlovat, že je to podstatná záležitost. Je to součást koncepce školy a její vize a naše snažení v tomto směru je velmi pozitivně hodnoceno ČŠI a Krajem Vysočina atd. Z reakcí vás rodičů je vidět, že se už i vy na pracovištích v různých firmách se sebehodnocením setkáváte. U nás ve škole provádí sebehodnocení i učitelé i vedení školy. Rovněž škola jako celek v tříletém cyklu zpracovává vlastní hodnocení. Je tedy jasné, že se žáci s takovou věcí budou setkávat a že se musí naučit jinak o sobě přemýšlet. Jen tak se totiž může člověk nebo firma dál vyvíjet. Jen známky dnes již k hodnocení nestačí a kvalitní školy to ví. Sebehodnocení se tedy dělá buď do sešitů, do žákovských portfolií, ústně nebo do ŽK. Kritická evropská zpráva OECD, která hodnotí stav českého školství, právě říká, že jen známkování je špatné a naprosto nepomáhá žákovu zlepšení.

Malé děti se učí sebehodnocení snadněji než ty velké. Ty se někdy nechtějí učit nové věci. Jenže v životě budou muset, tak jako to neminulo nikoho z nás. Jde o to, aby žák pojmenoval, co mu nejde vůbec a v čem se mu docela daří. Je to 1. krok ke změně. Ne všechny děti jsou jen jedničkáři a ne všem dětem doma pomohou rodiče. Proto když si dítě pod vedením učitele napíše, že mu sice jde nová látka, ale neumí převody jednotek, má to větší vliv než výsledná čtyřka! Je to první krok k tomu, aby šel na doučování nebo za spolužákem pro radu atd.

Už totiž pojmenoval, co neumí.

Chcete – li o tématu vědět více, bude předmětem odborné konference 23.5. ve 14. 00 v areálu firmy Zera. Účastnit se jí budou i odborníci z řad pedagogů, ČŠI, Kraje Vysočina atd.

Dotazníky pro rodiče máme v letošním roce v plánu, budou nám sloužit jako jeden z podkladů pro vlastní hodnocení školy v roce 2013. Zda budou anonymní, to je zcela na vás. Často se podepisujete automaticky a je to projev důvěry, ale respektujeme i nepodepsané dotazníky. Ty budou k vícero věcem, ale můžete se rozepsat třeba i o ŽK.

Mgr.Hana Rousková, ředitelka školy

Září 2020

• Státní svátek - Den české státnosti
  • Plavecká výuka 2. a 3. tříd

« Srpen 2020 Říjen 2020 »

I naše děti potřebují hranice - má, či nemá smysl stanovovat hranice

28. 09. 2020
 Další zajímavá přednáška pro rodiče se uskuteční 14.10. Lektoruje Mgr. Lenka Bínová.